Völgy-Híd Természetvédelmi Alapítvány

vércsékkel a rágcsálók ellen

9,1 FFI Forbes
Fenntarthatósági
Index

Pockokat irtani kétféleképpen lehet. A vegyszeres módszernél odamennek a pocoklyukhoz, és jellemzően véralvadásgátlóval mérgezett magot juttatnak bele. Persze akadnak, akik csak szétszórják a mérgezett magokat a szántóföldön, és ezzel más állatokat is veszélyeztetnek. A másik lehetőség, hogy segítségül hívják a pockok egyik legveszedelmesebb természetes ellenségét, a vörös vércsét. A Völgy-Híd Természetvédelmi Alapítvány munkatársai az elmúlt négy évben Fejér megyében ötven vércseládát helyeztek ki gazdák kérésére, ezek háromnegyedébe mindig laknak ragadozómadarak.

Az alapítványban dolgozó Kovács Gergely azt mondja, gyakorlatilag szolgálati lakást építenek a nem fészekrakó vörös vércséknek a ládákkal a lucernaföldeken, emellett T-fának nevezett pihenőhelyekkel is segítik a földek pocoktalanítását. Kovács szerint nem hatékonyabb, de olcsóbb vércsékkel pockot irtani, a madarakkal elfogadható mértéken lehet tartani a rágcsálók létszámát. Nem beszélve arról, hogy a vércsék nem juttatnak mérget a környezetbe, és még irdatlanul menők is. Kovácsék a környékükön kívüli jelentkezőket tanácsokkal látják el a láda- és T-fa-készítéshez, ezeket elsősorban a szántóföldek mentén ajánlja elhelyezni. „Ha felállítunk egy ládát, megkérjük a gazdát, hogy semmiképp se használjon rágcsálóirtót.”

"Csökkentik a mezőgazdaságban használt szintetikus anyagok mennyiségét és így a környezeti terhelést, miközben hozzájárulnak egy védett faj megőrzéséhez." Vaszkó Csaba "A biodiveritás és a növényvédelem számára is nyertes-nyertes megoldás." Simon Gergely