Meghalhatott a Wagner csoportot vezető Jevgenyij Prigozsin egy oroszországi repülőgép-szerencsétlenségben, a fedélzeten tartózkodó kilenc másik emberrel együtt.
FRISSÍTÉS: Hivatalos
Az orosz vészhelyzeti minisztérium késő este megerősítette: Prigozsin rajta volt a lezuhant repülőgépen. A Wagner-vezér 60 nappal élte túl a Moszkva ellen indított zendülést.
Lezuhant Moszkvától északnyugatra egy magángép, amelynek utasai között volt Jevgenyij Prigozsin, a Wagner félkatonai csoport tulajdonosa – közölte az orosz állami hírügynökség a légügyi hatóságokra hivatkozva. A fedélzeten tartózkodó mind a 10 ember meghalt. A gép Moszkvából tartott Szentpétervár felé (a két város között Prigozsin többször repült a zendülést követően).
A hír megjelenése után egy órával a Reuters arról írt, hogy a lezuhant gép mellett egy másik gép is elindult Moszkvából, de az visszafordult. A BBC szerint valószínűleg Prigozsin a lezuhant gép fedélzetén volt.
A posztszovjet térség szakértője, Anton Bendarjevskiy arra emlékeztet, Kongóban 2019-ben egyszer már lezuhant egy Wagner-gép, de később kiderült, hogy Prigozsin nem volt a fedélzeten.
A zuhanó gépről már előkerültek videók. Ezeken az látszik, hogy annak egy szárnya biztosan leszakadt és egy gőzcsík is, ami utalhat rakétára.
Az utaslista alapján Putyin egykori bizalmasa, aki felkelést indított az orosz elnök ellen a Tver régióban zuhant le gépével. A Wagner-vezér az egynapos zendülés után Belaruszba távozott, de többször utazott Oroszországba magángéppel, és Putyinnal is beszélt legalább egyszer.
Úgy tűnik, hiába a népszerűsége, nem mentette meg a Kreml bosszújától.
Ugyan a felkelés után Prigozsin szabadon eltávozhatott, sőt mozoghatott, akár Moszkvában is, az egyértelmű volt, hogy a megegyezés ellenére nem volt biztonságban az élete.
Meg nem erősített orosz médiabeszámolók szerint Dmitrij Utkin, Prigozsin jobbkeze is a fedélzeten volt. A helyi média szerint Prigozsin és társai Moszkvában egy találkozón vettek részt az orosz védelmi minisztérium tisztviselőivel. A Wagner-vezér terve az volt, hogy visszatér Afrikában, ahol a zsoldossereg régóta aktív volt.
A hivatalos szervek szerint baleset történt, a vizsgálat már tart. Wagner-közeli Telegram-csatornák szerint a gépet az orosz légvédelem szedte le, de ez nem megerősített információ.
A júniusi zendülés alatt a Wagner az orosz légierő fontos gépeit is kilőtte. Bár a Kreml igyekezett egy vértelen menetnek beállítani Prigozsin akcióját, valójában több halálos áldozata is volt annak.
Borítókép: Orosz rendõrök, miután lezárták a Wagner-csoport nevû orosz zsoldoshadsereg szentpétervári épületét 2023. június 24-én. Hajnalra nyílt katonai konfrontációvá fajult a Jevgenyij Prigozsin vezette Wagner-csoport és az orosz védelmi minisztérium viszálya. A magánhadsereg egységei legalább két helyszínen átléptek a megszállt ukrajnai térségekbõl Oroszország területére, és biztonsági szempontból kulcsfontosságú létesítményeket foglaltak el.
MTI/EPA/Anatolij Malcev