Légvédelmi rendszerek és a hozzájuk tartozó radarrendszer beszerzéséről tárgyal a magyar kormány a Rheinmetall német hadiipari vállalattal. A cég hazánkba hozhatja a teljes digitális fejlesztését.
Teljeskörű harcijármű-digitalizációba kezd a német Rheinmetall AG, és minden új digitális rendszer fejlesztése Magyarországon történik majd. Erről a Rheinmetall elnök-vezérigazgatója beszélt, mikor a negyedéves eredményeket ismertette a részvényeseknek. A beszélgetés átirata felkerült a netre, innen tudjuk azt is, a magyar kormány 35 milliméteres Oerlikon Skyranger légvédelmi rendszer beszerzéséről is tárgyal a német céggel.
Az Oerlikon Skyranger. Forrás: Wikimedia
Egyelőre nincs más forrás, ahonnan meg lehetne erősíteni a híreket, bár a német hadiipari cégnek már van kutatás-fejlesztési megállapodása a magyar kormánnyal. A védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos még decemberben közölte, hogy új generációs katonai járműveken dolgozik a Rheinmetall, az ehhez kapcsolódó fejlesztés, a prototípus megépítése és a sorozatgyártás is hazánkban történik majd.
Ugyanakkor az, hogy a cégcsoport hadiipari ágának teljes digitális fejlesztését is Magyarországra hozzák, új hír.
A bevételekből a magyar büdzsé is részesül
Armin Papperger elnök-vezérigazgató jelentős beszerzésekre számít a régióból. Magyarország a fent említett légvédelmi rendszert a szintén a Rheinmetalltól vásárolt Lynx típusú gyalogsági harcjárművekre szerelné, és a rendszer üzemeltetéséhez szükséges radarrendszer is a német óriástól érkezne. A Portfolio cikke megjegyzi, hogy az elmúlt években előtérbe került a drónok elleni védekezés, az Oerlikon Skyranger pedig kiválóan alkalmas a kisméretű, pilóta nélküli repülő járművek ellen is.
A cég másik nagy megrendelője Németország, Papperger azt mondta, hogy a tavalyi negyedik negyedéves 4,4 milliárd eurós megrendelésállomány döntő többségét hazánk és a németek adják. Budapest további megrendeléseket is leadhat még, de ez annyira bizonytalan, hogy a vállalat inkább nem építette be azokat a cash-flow előrejelzésbe.
Az viszont biztos, hogy mivel a magyar államnak részesedése van a német vállalat hamarosan létesülő magyarországi üzemeit működtető Rheinmetall Hungary Zrt-ben, ezért a magyar költségvetés is részesül a bevételekből.
Márpedig a bevételek terén Papperger optimista, jelentős, kétmilliárd eurós megrendelésre számít Szlovákiától, Ausztráliától pedig ötmilliárdosra, de a csehek és az olaszok érdeklődésére is számít.
A cég amúgy kezd kievickélni a járványból. A Rheinmetall hadiipari ágának a negyedik negyedévben 1,2 milliárd eurós nettó árbevétele volt. Utoljára ilyen nagyságrendű értékesítést épp egy évvel korrábban produkált, míg a tavalyi első, második és harmadik negyedévben 700-800 millió eurós bevétellel kellett megelégednie.
Borítókép: Call of Duty / Facebook