Az ügyet kirobbantó kölcsön célja egyébként egy naperőmű-beruházás lett volna, de ez végül nem valósult meg.
Mi történt? A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség kedden bejelentette, vádat emeltek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) korábbi főigazgatója ellen. Az egykori főigazgató májusi őrizetbe vételéről a Forbes.hu-n is beszámoltunk. A vádirat szerint az MNV által alapított, teljesen állami tulajdonban lévő gazdasági társaság igazgatósága egy 8,15 millió eurós kölcsönt hagyott jóvá egy romániai, többségi állami tulajdonú cégnek egy naperőmű-projekt finanszírozására, még 2014 nyarán. A kölcsönről rendkívül gyorsan dönthettek, az előterjesztést az igazgatóság tagjai egyik este kapták meg, és másnap reggel már egyhangúlag el is fogadták.
A korábbi főigazgatót két és fél milliárd forintos hűtlen kezeléssel vádolják.
Mit kell még tudni? Az ügyészség szerint a társaság saját vagyongazdálkodási stratégiája alapján eleve nem is adhatott volna ilyen kölcsönt. Emellett a hitelképességi vizsgálat, a kockázatelemzés és a fedezetértékelés is elmaradt, és a szerződéshez kapcsolódó biztosítékok sem álltak rendelkezésre a döntés idején. A beruházás végül meghiúsult, mert a román cég az első két év kamatain kívül nem törlesztett, később pedig felszámolták. A nyomozás lezárása után a főügyészség összesen hat személlyel – az Igazgatóság három tagjával, a kölcsön nyújtó cég cégvezetőjével, a kölcsönt igénylő cég ügyvezetőjével és az egykori főigazgatóval – szemben emelt vádat. A vádlottak bűnösségéről a Kecskeméti Törvényszék fog dönteni.