Ahogy nyáron a profilképet Barbie babásító alkalmazás, úgy a legújabb profilkép-átalakító őrülettel is érdemes óvatosan bánni. Nem éri meg a vicces fotó: az adatainkra vadásznak.
Az elmúlt néhány napban gyorsan terjed a Facebookon egy My Puzzles nevű játék, mely a mesterséges intelligencia segítségével készít egy vicces változatot a használója profilképéből.
Az elsőre ártatlannak tűnő eszköz érzékeny adatokhoz fér hozzá, melyekkel egy komoly adatbázist építhet ki – írja a hvg.hu Kubatovics Áron Facebook-bejegyzése alapján.
Több intő jel is van, melyekből sejthető, hogy a fejlesztők céljanemazvolt, hogy pusztán némi kellemes pillanatot szerezzenek a felhasználóknak.
Kubatovics szerint az adatvédelmi leírásuk egy sablonszöveg, a weboldalukon semmi nem derül ki a fejlesztő cégről, és annak tevékenységéről sem. Sőt, az egész weboldal egy ingyenes megoldáson alapszik, amiben gyakorlatilag semmit nem módosítottak.
A cégnek – Novalab Games – látszólag nincsenek korábbi játékai, nem szól róluk hír, a honlapjuk domainjét pedig idén, november 21-én jegyezték be egy kínai szolgáltatónál.
Mire kell?
- A játék lehetséges célja, hogy a megszerzett adatok – profilképek, nevek, nyelvi beállítások – segítségével több tíz- vagy százmillió információhoz juthatnak hozzá.
- Egy úgynevezett bot ezekkel meg tudja keresni a valódi profilt.
- Ezután mindent le tud menteni, ami nyilvánosan hozzáférhető
- és valódinak tűnő, ám hamis profilokat hozhatnak létre – a megszerzett adatokból, bárkiről, aki készített a My Puzzles-zel egy vicces fotót.
- Ezekkel aztán hamis Facebook-hirdetésekben is szerepelhet az arcunk, melyben „elégedettek” vagyunk a termékkel, miközben semmi közünk hozzá.