Mi kell ahhoz, hogy egy irodába örömmel járjanak be a munkavállalók és az ügyfelek? Megfér-e egymás mellett a popsis váza és a milliós értékű szerződés? És milyen az, amikor a tárgyalóból biciklin mennek át a kollégák a jógaterembe? A Hadnagy Studio megálmodóját, Hadnagy Tímeát kérdeztük kedvenc irodáiról.
Az, hogy a munkahely a kötelező rossz helyszíne, ahol mindenki a saját asztalához szögezve végzi a munkáját, már rég meghaladott gondolat. A progresszívabb szemlélet szerint az iroda sokkal inkább értelmezhető közösségi térként, ami akár a pihenés, a szórakozás, vagy az aktív kikapcsolódás tere lehet.
„Az irodatervezésnél nagyon fontos, hogy a belsőépítészeti tervezést egy kutatás előzze meg, amiben felmérik, hogy milyen profilú a cég, hány alkalmazott van, az alkalmazottak milyen típusú munkát végeznek, és ahhoz milyen fizikai és mentális eszközökre van szükségük.
Ideális esetben egy részletes kérdőívet kapnak a dolgozók, amin keresztül megfogalmazhatják igényeiket, így a folyamat végén olyan munkaterületet alakítanak ki, ami kiszolgálja a tér használóit és hűen közvetíti a cég tevékenységét és mondanivalóját” – mondja el Hadnagy Timi, belsőépítész.
On running (Zürich)
On running (Zürich) (9 kép)
Zürich belvárosában áll az On Running sneaker-márka ötemeletes irodaháza, ami kívülről viszonylag puritán, belülről viszont meglehetősen komplex.
Timi részben azért emelte ki ezt az irodát, mert itt megvalósul az, amiről fentebb is beszélt. Miután felmérték, hogy a dolgozók nagy része 25 és 35 közötti, aktív életvitelt folytató fiatal, a közös térben futópályát, jógastúdiót és edzőtermet alakítottak ki, és lehetőséget biztosítanak a dolgozóiknak, hogy kipróbálják a márka termékeit. Emellett pedig többféle munkaállomás közül válogathatnak, attól függően, hogy éppen mire van szükség. Ha épp egy nagyobb csapat projektmegbeszélést tart az interaktív térben, egy másik dolgozó elvonulhat online megbeszéléshez, vagy ha ahhoz tartja kedve, hátradőlve, lábat feldobva is gépelhet egy kényelmes fotelből.
„Az irodatervezés területén már évekkel ezelőtt eltekintettünk attól a gondolattól, hogy fix munkaállomásai legyenek az embereknek. Ennél sokkal mobilisabban kell kialakítani ezeket a tereket.
Nagyon fontos, hogy az emberek külön tudjanak vonulni, és ne egyhelyben kelljen ülniük akár 8-10 órát. Az On Runningban van megfelelő akusztikai felszereltségű fülke telefonáláshoz, különböző méretű és funkcióval ellátott meeting roomok, ergonómiailag és design szempontból is tökéletes mobiliák.”
Bár az Ont alapvetően minimalista stílusban alakították ki, ügyeltek arra is, hogy kellő természetes fény jusson be, a letisztult felületeket pedig növényekkel és minőségi anyaghasználattal, bútorokkal tegyék otthonosabbá. Timi szerint a minimalizmus egy jó eszköz, ha a cég a termékekre szeretné irányítani a fókuszt.
Az irodában virtuális túrát is tehetsz ezen a linken.
235 production (Budapest)
235 production (Budapest) Fotók: Filep Kriszta (7 kép)
Timi második példának egyik saját tervezésű irodáját hozza, amivel 2017-ban elnyerte az Év Irodája díjat is. A Király utcában található 235 produkciós cég székhelye szöges ellentétben áll az Onnal. Mivel itt nem a terméken, hanem egy szolgáltatáson van a hangsúly, a minimalista elemek helyett otthonos, közvetlen, meleg anyaghasználatú belső dizájnt alakítottak ki.
„A polcokon nagy számban megtalálhatóak a tulajdonosok személyes tárgyai, vagy éppen a korábbi kreációik, amiket kisfilmekhez, videóanyagokban használtak.
Mivel több szakága van a cégnek, külön castingirodát, silent room hangfelvevőt, fotóstúdiót alakítottak ki – utóbbiban sminkrészleg is van –, valamint egy moziterem, ahol az ügyfél megnézheti a végeredményt. Természetesen külön irodarész van a grafikusoknak, vezetőknek, valamint a tárgyalóknak.”
A 235 kialakításánál szintén fontos szempont volt a közösségi érzés. A konyha és közösségi tér és a recepció például sokkal inkább hasonlít egy stílusos nappalihoz, mintsem munkahelyhez. Ezt tovább erősíti a rengeteg fabútor és –burkolat, élő növények és a természet színeit idéző szőnyegek vagy az arany orrszarvúfej, amit Timi egy erdélyi vásáron szerzett be.
Muuto (Koppenhága)
Muuto (Koppenhága) Fotók: Hadnagy Tímea és Dwell (12 kép)
A Muuto többek között bútorokat, lámpákat és akusztikai kiegészítőket gyárt. Az időszakos showroomként is funkcionáló irodában nagy hangsúlyt fektetnek az újrahasznosításra.
„Gyönyörű sétálóutcai épület legfelső emeletén van az iroda, hatalmas rooftoppal, a termékeiket pedig szinte minden designer boltban beszerezhetjük. Rettentő inspiratív, folyamatosan változó. aktuális tervezéseikhez alkalmazkodó terek és felületek jellemzik a hely hangulatát.
Nagyon skandináv, a szó jó értelmében, a személyes kedveceim a moodbord falak, az egyedi térelválasztó függönyök és a faburkolat, ami több ajtót is rejt.”
A letisztult stílust az egyik falon egy helyi képzőművész grafikája ellensúlyozza, a hatalmas tetőteraszon pedig különböző eseményeket, kisebb koncerteket is tartanak. Timi szerint a skandinávok számára nagyon fontos az együtt töltött, minőségi idő, és ez a térkialakításaikban is visszaköszön.