A meccsnapi bevétel már nem annyira számottevő a klubok összbevételét tekintve, de hogy az angol foci mekkora üzlet, azt jól mutatja, a zártkapus meccsekkel mennyit buknak az első osztályú csapatok.
Noha kísérleti jelleggel 1000 főt eddig beengedtek egy-egy angol focimeccsre és több klub is tesztelt rendszereket a koronavírus-járvány miatti biztonsági szabályok betartatására és ellenőrzésére, a brit kormány egyelőre nem engedi vissza a szurkolókat a stadionokba.
A járványhelyzet egyre súlyosabb a szigetországban, ezért a kormány a Kulturális, Média és Sportminisztérium javaslatára arról tájékoztatta a klub- és sportvezetőket, hogy készüljenek fel rá, a télen sem lesznek még nézők a sportrendezvényeken. A helyzetet folyamatosan felülvizsgálják majd annak tükrében, hogyan alakulnak az esetszámok.
Ez azt is jelenti, hogy a gazdaságilag legerősebb futball bajnokság, az angol Premier League (PL) komoly bevételtől esik el. Bár az angol első osztályú klubok nettó forgalmában a megugró televíziós közvetítési díjak és szponzorpénzek mellett mára egyre kisebb a mecsnapi bevétel súlya, a KPMG Football Benchmark kimutatása alapján így is brutális kiesést jelent majd, hogy zártkapusak lesznek a meccsek. A meccsnapi bevételbe számít a jegybevétel mellett minden, amit az adott játéknapon a stadionban vásárolnak (pl.: büfé) a szurkolók.
A PL klubok esetében átlagosan a forgalom csupán 13,2 százalékát tette ki ez a tétel.
A KPMG szerint ha a teljes 2020/21-es szezonban marad a szigor, a zártkapus meccsek 700 millió fontos kiesést jelenthetnek a PL-ben. Ez átszámítva 280 milliárd forintos kiesés.
Ehhez még nem vettük hozzá, hogy négy angol klub is ott van a Bajnokok Ligájában (a bajnokság első négy helyezettje automatikusan részt vesz a legmagasabban jegyzett kupasorozatban), ahol egyelőre szintén zárt kapuk mögött játszanak a csapatok. A kontinentális szövetség, az UEFA épp Budapesten teszteli a limitált nézőszám előtt játszott meccset a Szuperkupa döntőben (a résztvevők közül a Sevilla az előre kapott jegyek nagy részét visszaküldte, de a Bayern-szurkolók egy része is úgy döntött, nem utazik, miután a tartományi miniszterelnök aggodalmának adott hangot).
Összehasonlításul, a PL alatt lévő három osztály meccsnapi összesített kiesése 200 millió font lehet a KPMG szerint.
Ez is igen jelentős tétel, de a harmadát sem éri el annak, amit a PL-klubok buknak – csakhogy az alsóbb osztályban a meccsnapi forgalom súlya nagyobb az összbevételben (a másodosztályban már 18,5 százalékos), így itt minél tovább maradnak üresek a stadionok, az annál jobban fáj majd a kluboknak.
Borítókép: Jürgen Klopp, a Liverpool menedzsere a csapat egyik edzésén. Fotó: Liverpool FC