Váratlan e-maileket kapott Orbán Viktor családjának bányacége, a Dolomit Kft. 2023 februárjában.
Mi történt? Váratlan e-maileket kapott Orbán Viktor családjának bányacége, a Dolomit Kft. 2023 februárjában. Rövid időn belül két nagy megrendelőjük is jelezte, hogy problémák vannak az építőanyaggal, amit a Budapest-Belgrád vasútvonal felújításához szállítottak. Erről a 444.hu írt kedden az általuk megismert belső dokumentumokra, egyebek mellett minőségellenőrző vizsgálatok jegyzőkönyveire hivatkozva.
Kontextus. A milliárdos árbevételű Dolomit Kft. Orbán édesapjának, idősebb Orbán Győzőnek a többségi tulajdonában áll, ügyvezetőként dolgozik a cégnél Orbán öccse, ifjabb Orbán Győző és az ő fia, Orbán Dávid is. A családi bányacég az elmúlt években rengeteg állami beruházáshoz szállított építőanyagot. Volt csatornázás, útépítés, vasútépítés, köztük olyan gigaprojektekkel, mint a kínai hitelből finanszírozott Budapest-Belgrád vasútfelújítás, legújabban pedig az M1-es autópálya bővítése.
Miért fontos ez? Ezekből az építkezésekből évek óta, rejtett módon érkezik közpénz a miniszterelnök közvetlen családtagjaihoz. Ráadásul úgy, hogy a Dolomit Kft. jóval drágábban árulja a termékeit, mint a versenytársai. Pár évvel ezelőtt ezt több építőipari forrás is azzal kommentálta, hogy bár drágák a Dolomit termékei, legalább jó minőségűek. A Budapest-Belgrád vasútvonal építése esetén azonban ez az érv is megbicsaklott, írta a 444.hu többek között az általuk megismert minőségellenőrző vizsgálatok jegyzőkönyveire hivatkozva.