Jelentősen átalakul Budapest városképe október 1-től.
Mi történt? A Fővárosi Közgyűlés elfogadta azt a javaslatot, ami a jelenlegi 15 ezer plakáthelyből 10 ezret megszűntet október 1-től – írta meg az MTI. Emellett a jogszabály betiltja az óriásplakátokat a fővárosban, valamint a reklámhálókat is.
A hirdetőoszlopok nagy részét is száműzik Budapestről, mindössze ötödük maradhat meg.
A javaslatban az olvasható, hogy a jövőben Budapesten közterületen és közterületről látható magánterületen reklám alapvetően az utasváró részét képező, tehát közcélt is szolgáló citylight reklámeszközön, illetve úgynevezett vonalas tetőreklámként, továbbá a hagyományos belvárosi sugárutak esetében hirdetőoszlopon jelenhet meg.
Kontextus: A javaslatot a főpolgármester, Karácsony Gergely terjesztette el, a közgyűlés pedig 19 igennel, 4 nem szavazat ellenében elfogadta. Az elfogadott javaslat október 1-től lép hatályba. A javaslatnak az az országgyűlési döntés ágyazott meg, ami a helyi önkormányzatok kezébe adta a döntés a területükön elhelyezhető reklámokról.
Budapesten jelenleg 15 688 közterületi vagy közterületről látható reklámeszköz található, ezek nagy részét december 31-ig el kell távolítani.
Ahova nem kerülhet reklám: A döntéssel az óriásplakátok és más hasonló méretű reklámeszközök elhelyezését tilos lesz a fővárosban. A hirdetőoszlopok a Nagykörút pesti szakaszára, a pesti Kiskörútra, illetve a Bajcsy-Zsilinszky útra, az Andrássy útra, a Rákóczi út és az Üllői út körutak közötti szakaszra szorítják be.
Reklámhálót is tilos lesz kihelyezni, illetve az elfogadott szabályozás általános jelleggel tilalmazza az épületre, falra, kerítésre, kioszkra vagy épületnek nem minősülő építményre szerelt reklámeszközök elhelyezését. Az általános tilalom alól kivételt képeznek a hagyományosan tetőkön elhelyezett korábbi neonreklámok.
A szabályozás tűzfalon, telefonállomáson, valamint segélykérő telefonon sem engedi meg reklám elhelyezését.
A javaslat hatására a BKV reklámfelületeinek értéke nagy mértékben meg fog nőni.