Az Autisták Országos Szövetségének (AOSZ) segítségével három éve indult csendes nyitvatartással az autizmussal élőknek és családjaiknak kedveznek. A megszerzett tapasztalatokat vállalati mentorként most olyan cégeknek is átadnák, akik a Decathlonhoz hasonlóan csendes órákat vezetnének be.
2018 október elsejével elindult a Csendes nyitvatartás a magyarországi Decathlon áruházakban: az autistákra való tekintettel minden hónap első hétfőjén, délelőtt 10 és 12 óra között megváltozott körülményekkel üzemelnek az áruházak országszerte, nem szolgáltatnak zenét, csökkentik a világítást, a hangosbemondókat csak biztonsági esetben használják, a kasszasoroknál pedig előre engedik az érintett vásárlókat és családtagjaikat – írtuk korábban a forbes.hu-n.
A cég az eddigi tapasztalatok alapján bővítené a csendes nyitvatartás óráinak számát.
A mai nappal elindul a csendes nyitva tartás a Decathlonnál
Miért fontos a csendes nyitvatartás?
Gulyás Marianna, a Decathlon társadalmi felelősségvállalás vezetője a Forbesnak eljuttatott közleményben azt mondta, hogy ezek a feltételek fontosak azoknak, akik valamilyen módon érintettek az autizmus spektrumzavarban.
Az autista emberek, illetve autizmusban érintett családok számára megkönnyíti a vásárlást, ha az ingereket csökkentjük és megértéssel fordulunk feléjük a bevásárlás ideje alatt.
Ez az állapot nem csak az érzékszervi ingerekkel függ össze, autista társainknak az üzletben történő tájékozódás, a láthatatlan szabályok, a sok ember különböző viselkedése számos nehézséget jelenthet.
A csendes nyitvatartás az ingerek csökkentésével és a vásárlás értő támogatásával egyenlő esélyt biztosít a vásárlásra az autizmusban érintett személyek és a velük egyszerre vásárló környezet számára is – írja a cég.
Musk anyja tudta, mit kell tennie: nagy szabadságot, kemény, de tág kereteket adott fiának
Felhasználják a tapasztalatokat
A cég az elmúlt három évben szemléletformáló beszélgetéseket szervezett, amiken az AOSZ mentoraitól és közvetlenül az autista emberekről szereztek ismeretet erről a spektrumzavarról. Az információk birtokában döntöttek úgy, hogy az évek során több lépésben eljutottak a jelenlegi, bővített nyitvatartáshoz.
A cég minden hétfőn 14 órától zárásig kedvez a csökkentett ingerkörnyezetben való vásárlást preferálóknak.
Ez azt jelenti, hogy gyakrabban és hosszabb ideig tartanak a csendes és csökkentett fényű nyitvatartások.
Spectry – így kódolnák át az autisták világát
Szakmai mentorként más cégeknek is segítenének
A sportszerkereskedő szeretné, ha példájukat mások is követnék, így vállalják, hogy ha bármely cég fontolóra venné a csendes órák elindítását, szakmai mentorként segítik őket ezen az úton.
Összeállítanak egy vállalati útmutatót, amiben megosztják a legfontosabb teendők listáját, a sikeres és az ilyen helyzetben alkalmazható legjobb gyakorlatokat, melyet igény személyes mentorálással is támogatnak.
„A Csendes nyitvatartás az ingerek csökkentésével és a vásárlás értő támogatásával egyenlő esélyt biztosít a vásárlásra az autizmusban érintett személyek és a velük egyszerre vásárló környezet számára is” – emelte ki Kővári Edit, az Autisták Országos Szövetségének elnöke.
Mit tesz a Decathlon az érzékszervi ingerek csökkentéséért?
- A munkatársak többnyire felismerik az autizmusban érintett gyermekeket és felnőtteket, így tudatosan tudják segíteni őket a vásárlásban
- A kasszasorban előre engedik az érintett családokat
- Hangosbemondókat csak biztonsági esetben használnak
- Az autista társainkat támogató kutyákat is szívesen látják
- Az áruház csendesen, zene nélkül üzemel
- Csökkentett világítás
Ebből még jól is kijöhetünk, de most az a fontos, hogy senkit se kelljen elküldeni – interjú az osztrák Decathlon magyar vezetőjével
Kiemelt kép: Decathlon